Close

21 października 2014

Nieświadome prowokowanie złego zachowania

złe zachowanie
Zgodzicie się chyba ze stwierdzeniem, że od momentu urodzenia wszystkie dzieci chcą zwrócić na siebie uwagę, jedne mniej a drugie bardziej. To jedne z podstawowych stwierdzeń związane z byciem rodzicem. Często dzieci chcą zwrócić na siebie uwagę poprzez złe zachowanie. Oczywiście najlepiej się czują kiedy są chwalone, ale raczej wolą być skrzyczane niż zignorowane. Poczucie, że są ignorowane jest dla dzieci nie do zniesienia. Często jednak bywa tak, że życie codzienne tak pędzi i zajmuje, że rodzice nie zauważają lub zapominają pochwalić dziecko za to co robi dobrze. Uważamy to za coś normalnego, że jest grzeczne samo wykonuje pewne czynności. Tak powinno być i już. Więc jak dzieci próbują skupić nasza uwagę? Zgadza się robiąc coś co jest przez nas nieakceptowane lub groźne. W takich sytuacjach mówiąc kolokwialnie „nie ma bata” musimy zareagować. I dziecko zamiast kary, a czasem razem z nią otrzymuje nagrodę – naszą uwagę. I tak sami skupiając się na złym zachowaniu dzieci nieświadomie prowokujemy je do takich działań.
Działając w taki sposób sami uczymy dzieci postępowania niezgodnego z naszymi zasadami. Uważność wzmacnia – co za tym idzie to na czym skupimy swoją uwagę łatwiej się utrwala. Jeśli po pracy znajdziemy czas na rozmowę z dzieckiem tylko wtedy kiedy narozrabia w szkole, to będzie ono rozrabiało codziennie – „Przecież właśnie wtedy tata poświecą mi czas, rozmawia ze mną, tłumaczy mi dlaczego tak nie wolno”. Jeśli rano tulimy dziecko w przedszkolu tylko wtedy kiedy płacze, że nie chce zostać, to co będzie robiło codziennie…. nawet wtedy kiedy będzie na nie czkała ulubiona pani i super zabawki.
Watro pamiętać, że uwaga i czas spędzony z dzieckiem to nie ten czas kiedy jesteśmy w jednym pomieszczeniu ale ten kiedy podejmujemy wspólne działania, bawimy się, angażujemy w rozmowę, czytamy bajki. To taki czas kiedy jesteśmy tylko dla dziecka i nic nie zaprząta nam głowy. Jeśli dziecko nie otrzyma takiego czasu z nami, to będzie dopominało się go inaczej….
Pewnie wielu z was słyszało o dzieci ach z „dobrych domów”, które wpadły w złe towarzystwo lub miały inne kłopoty… Często takie zachowanie to wołanie o uwagę rodziców…
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wzmacniać dobre zachowanie swojego dziecka już niedługo obejrzyj nagranie na kanale YouTube „Nieświadome prowokowanie złego zachowania”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *