Close

29 czerwca 2015

Szczęśliwy rodzic = szczęśliwe dziecko

rodzina

W dzisiejszym świecie rodzicielstwo to nie tylko opieka i wychowanie dziecka, ale ogromna pogoń… Za czym ta pogoń? Część rodziców goni aby pracując znaleźć czas dla swego dziecka. Inni od najmłodszych lat chcą zapewnić dziecku dobry start w wyścigu ku sukcesowi. Jeszcze inni gonią zw swoim wyobrażeniem rodzica, który ma wszystko pod kontrolą, nigdy się nie myli i zawsze ma posprzątane w domu, a jego dziecko jest uśmiechnięte i grzeczne.
Tymczasem życie wygląda inaczej. Kiedy wracamy po pracy do domu czeka na nas pranie, sprzątanie, zmywanie i wiele innych… a my przytłoczeni tym wszystkim nie mamy siły uśmiechnąć się do własnego dziecka. Oczywiście wielu rodziców czytających poradniki, słuchających specjalistów czy po prostu myślących o swoich dzieciach, chce z nimi spędzić jak najwięcej czasu. I to jak mówią wszyscy w koło – czasu “wartościowego”. Jak to wszystko zrobić kiedy nie ma siły?
Moja rada jest prosta… Rodzicu zadbaj najpierw o siebie, daj sobie odrobinę albo i więcej radości, a zobaczysz jak to wpłynie na twoje otoczenie a zwłaszcza na dzieci. Badania dowodzą, że w domach gdzie jest dużo śmiechu i radości dzieci łatwiej radzą sobie ze stresem, szybciej adoptują się do nowych sytuacji i są bardzie otwarte. Nie miej więc wyrzutów sumienia kiedy kiedy od czasu do czasu potrzebujesz chwili wytchnienia. Dzieci muszą wiedzieć, że każdy nawet mama lub tata od czasu do czasu są zmęczeni i co ważniejsze potrafią się zrelaksować i nabrać energii. Wiemy, że dzieci uczą się poprzez obserwację, więc jeśli pokażesz swoim pociechom, że można to zrobić w krótkim czasie one też spróbują w chwili kiedy będą tego potrzebowały.
Ważne są też chwile mamy z tatą, kiedy to dziadkowie lub ktoś zaufany zajmuje się dzieckiem. Kiedy razem będziecie spędzać czas i ładować baterie – może realizując swoje hobby – swoim dzieciom dacie też dobry przykład. A przede wszystkim będziecie mieli radośni i pełni energii aby wspólnie tworzyć szczęśliwą rodzinę.
Smutny rodzic, który poświęca się rodzinie a zapomina o sobie i swoim partnerze to na 100% dzieci, którym trudniej zrozumieć radość z bycia rodzina. Cieszmy się więc z bycia razem, ładując akumulatory w sposób jaki lubimy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *