Close

6 kwietnia 2015

Które nastolatki kłamią najczęściej?

nastolatki

Ostatnio czytałam o badaniach amerykańskiej pani doktor, która szukała odpowiedzi na pytanie “Dlaczego nastolatki kłamią?”. Zakładał tak jak wielu innych, że młodzież, która ma dużo czasu wolnego kłamie częściej, bo ma więcej powodów do zachowania, które chcą ukryć przed rodzicami. Co się jednak okazało, to nie ilość wolnego bądź zorganizowanego czasu ma wpływ na ilość kłamstw… Tak samo często kłamią nastolatki, która mają czas wypełniony od rana do wieczora jak te, które samodzielnie wypełniają ten czas.
Okazało się, że nastolatki kłamią bo chcą czuć się odpowiedzialne za swoje życie i same podejmować decyzje. Robiły to, robią i będę robić. Chodzi tylko o to w jakich sytuacjach i jak często kłamią rodzicom. Badania wykazały, wiele prawdy w tym co czym pisałam o konsekwencji. Mniej i rzadziej kłamią nastolatki które mają w domu wyznaczone zasady i rodzice pilnują konsekwentnie ich realizacji. Nie chodzi o dwieście zasad, których nie będziemy mieli siły i czasu przestrzegać, tylko kilka zasad dotyczących kluczowych dla nas rzeczy. Wtedy też mamy więcej siły do egzekwowania ich.
A co mówią same nastolatki o tych zasadach? Wielu rodziców uważa, że w tym wielu lepiej być wyrozumiałym i lepiej znać najgorszą prawdę i pomóc niż wymagać, aby dziecko się nie zamknęło na nich. Nastolatki odbierają to w ten sposób: jeśłi rodzić ustala mi granice, to może nie jest to przyjemne ale martwi się o mnie i zależy mu na moim bezpieczeństwie, przyszłości, na mnie. Jeśli nie mam granic… to rodzicom w sumie na mnie nie zależy, jest im wszystko jedno. Zaskakujące? Badania dowodzą, że takie są odczucia nastolatków. Poza tym rodzice którzy wyznaczają granice często rozmawiają o nich z dziećmi, co sprawia że mają lepszy kontakt też w innych dziedzinach życia.
Zachęcam więc do wyznaczania rozsądnych granic małym i większym dzieciom i rozmowy o nich ze swoimi dziećmi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *