Smacznie spać – marzenie czy rzeczywistość?
Wielu rodziców uwielbia przyglądać się swoim dzieciom kiedy śpią. Są wtedy takie bezbronne, urocze, grzeczne i cudowne… Czytając to z pewnością wielu z Was uśmiecha się z rozrzewnieniem i myśli o tych chwilach kiedy dzieci śpią, a Wy macie czas dla siebie. Jednak wielu rodziców myśląc o śnie swoich pociech – dostaje białej gorączki. I to nie zależnie od tego czy dziecko ma kila miesięcy czy kilka lat. Dzieci albo mają problem z zaśnięciem, śpią za mało, marudzą, nie chcą spać w swoim łóżku…. Repertuar trudności związanych ze snem jest ogromny. Cześć z tych problemów jest właściwie bardzo prosta do rozwiązania, a inne wymagają zmiany w samych rodzicach. Tak czy inaczej nie ma sytuacji, która dzięki konsekwencji, samozaparciu i obiektywizmowi byłyby nie do przezwyciężenia.
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że odpowiednia ilość snu wpływa na zachowanie (ponad 75% problemów z zachowaniem wynika z problemów ze snem), a u starszych dzieci również z wynikami w nauce. O ile oczywiście jest pewien margines różnic, jednak badania prowadzone przez Uniwersytet w Stanford dowodzą, że odpowiednia ilość snu dla dzieci przedstawia się następująco:
– noworodek – całkowity czas snu – 16 godzin (8 – 9 godzin w nocy, 8 godzin w dzień)
– 1 miesiąc – całkowity czas snu – 15,5 godziny (8 – 9 h – noc; 7 h – dzień)
– 3 miesiące – całkowity czas snu – 15 godzin (9 – 10 h – noc; 4 – 5 h – dzień)
– 6 miesięcy – całkowity czas snu – 14 godzin (10 h – noc; 4 h – dzień)
– 9 miesięcy – całkowity czas snu – 14 godzin (11 h – noc; 3 h – dzień)
– 1 rok – całkowity czas snu – 14 godzin (11 h – noc; 3 h – dzień)
– 1,5 roku – całkowity czas snu – 13,5 godziny (11 h – noc; 2,5 h – dzień)
– 2 lata – całkowity czas snu – 13 godzin (11 h – noc; 2 h – dzień)
Kiedy dzieci kończą trzy lata zaleca się 11 godzin snu w nocy i popołudniową drzemkę, dla dzieci czteroletnich i starszych to minimum dziesięć godzin.
Jeśli dzieci są wyspane to lepiej funkcjonuje ich mózg, percepcja, mięśnie i mają lepszy humor. Dlatego ważne jest zachowanie odpowiedniego harmonogramu co do spania. Oczywiście jeśłi raz na jakiś czas dziecko prześpi mniej lub więcej, zaśnie później lub wcześniej nic się nie stanie. Ale stałe pory snu nie tylko wyregulują pracę organizmu, ale również dadzą poczucie bezpieczeństwa. Jak już wielokrotnie pisałam stałe elementy dnia, zasad – dają poczucie bezpieczeństwa dzieciom. Jak bezproblemowo położyć dziecko spać i to we własnym łóżku? Odpowiedzi na te pytania szukajcie w następnym artykule “Bitwa o sen”